Polacy: przed i po wojnie

Wśród europejskich imigrantów, którzy przybyli do Argentyny, polacy zajmują trzecie miejsce, wyniosła ponad 300 tysięcy.

wojna

Wiele z nich przyszedł do znalezienia, że jego kraj, zniszczony przez wojny, nie daje: świat. Oto niektóre z tych opowieści
Wiele lat później, wciąż to pamięta: w te skrzynie, które przekroczyły morze wina, że tak mało przywieźli –odzież, obuwie– w, ale i tak nie przyszedł jej nadgarstek.–Marysia. Moja Marysia.

Teófila Chuchla Kaluzyñski urodził się 26 kwietnia 1928 roku w małej wiosce polskie, Blazowa, córka Anna i Józef, człowiek, który, gdy miała lat wyemigrował do Argentyny, aby spróbować szczęścia. W Galicji, Polski, w regionie, w którym rodzina mieszkała od zbiorów i bydła, ziemi mało. Argentyna to kraj egzotyczny i daleki, ale obiecał hektarów żyznej, aby byli gotowi do pracy. W 1897 roku, setki polaków, przybyłych do kraju, do montażu na Apostołów –Misje– i po Pierwszej Wojnie Światowej, inni empecinados, założyli w tej prowincji, kolonii Wanda i Polana.

Polonia w Argentynie

polonia w argentynie

Inni przyjdą po ii Wojnie światowej, w ostatni desant, który ukończył w 1950 roku. To, że Polska, kraj, który był pierwszym piśmie Konstytucji Europy (w 1793 roku), nigdy nie był spokojnej ziemi, i na emigracji był już nawykiem, do tego stopnia, że szacuje się, że dwanaście milionów polaków żyjących poza granicami. W 1772 roku jego ziemie zostały podzielone pomiędzy Prusami, Rosją i Austrią, i już nie stał się niepodległym Państwem, aż do zakończenia i Wojny światowej. Ale boom trwał długo. W 1939 Hitler najechał kraj, w niecały miesiąc po tym, jak zrobił w Rosji, aż do zakończenia ii Wojny światowej (nawet próby wyzwolenia, jak formowanie armii polskiej za granicą, wspierał Sojuszników z NATO i Powstania Warszawskiego, próba polskiego oporu za odbudowę stolicy, ukończyła 60 lat w 2004 roku), Polska była ziemia i inne. Po ii Wojnie światowej-zostawił sześć milionów ofiar –połowa z nich to żydzi i getta i obozu zagłady Auschwitz-birkenau zostały zarejestrowane w kraju na łamach ” mroczne historie, i zostało do dziś, tendal oskarżenia-cross wśród polskich żydów i polaków-katolików; „widżety, colaboracionistas”, mówią jedni; „my też cierpimy”, twierdzą inni.

Po wojnie kraj był pod patronatem Komunistycznej. Tylko w 1990 roku Lech Wałęsa, lider nszz „Solidarność”, przewodniczącym został wybrany w wyborach powszechnych, a w 2004 roku weszła do Unii Europejskiej, z czterdziestu milionów mieszkańców na jego terenie.Ale w 1929 roku, kiedy ojciec Teófila wino w Argentynie, nic takiego się nie stało, a jedyne, co ten człowiek, imieniem Józef chciał zarobić pieniądze i wrócić do Polski, z oszczędności.

Komunizm w Polsce

komunizm
–Była reklama, w której napisano, że w Argentynie były pola, a jeśli pracował można było się rozwijać –mówi Teófila–. Reklama to Żydzi, którzy byli właściciele sklepów, ważne. Tata był bardzo dobrym stolarzem, ale w Argentynie chwycił go kryzys w 30 i musiał zacząć pracować na żniwa.Zebrane kukurydzy, pszenicy i ziemniaków w prowincji Buenos Aires. W tym samym czasie, mijały lata, i wysłałam maile do Polski, w tej kobiecie, której twarz stała się desdibujarse, i jego córka, którą ledwo znałem.–W Polsce mieszkaliśmy w dwóch przecznic od rzeki piękny. Gdy, bywało, że przychodził topnienie wychodziły oczy, wiesiołka, chodzili do babci przez las, zbierając kwiaty. Każdego roku mejorábamos gniazdko аисту. Ale chciałbym zobaczyć swojego tatę.

Tak, w 1936 roku, kiedy jego matka, Anna, ogłoszono, że szli do Argentyny, Teófila już nie myślałem, kuzyni i siostry ani w domu, że nie zobaczy już nigdy: myślał o swoim ojcu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *